Sualtı Turizmi

SAROS KÖRFEZİNDE SUALTI


Saros körfezi içinde barındırdığı zengin balık çeşitleriyle nedeniyle deniz biyologları ve dalış meraklıları arasında büyük ve doğal bir akvaryum olarak nitelendirilir. Kaptan Cousteu 1970´li yıllarda gemisi "Calipso" ile Türkiye´yi ziyareti sırasında bu körfezde dalış yapmış "kızıl denizin kuzey versiyonu olarak" nitelendirmiştir.

          Körfezde yapılan araştırmalarda 243 çeşit deniz canlısının yaşadığı tespit edilmiştir. Lakin 2001 yılından sonra çok ilginç ekolojik gelişmeler olmuş "Kızıldeniz´ e" ait bir takım balıklar körfez sularında görülmeye başlamıştır. Bunlardan birisi "ANTİAS" adı verilen kırmızı ve sarı renklere sahip ay kuyruk tabir edilen türdür. Birisi ise "ZEBRA" adında siyah üzerine beyaz dik çizgili bir türdür. Bu haberlerin duyulması meraklıların Saros´a karşı olan ilgilerinin artmalarına neden olmuştur.

            Saros körfezi boyunca yazlıkların bulunduğu bölgeler hariç sürekli yaşam alanı olan bir bölge nerede is yoktur. Sahil bölgelerine ismini veren bir çok köy ve yerleşim denize 2-5 km uzaklıkta yer almaktadırlar. Bunun yanında Saros Körfezi boyunca herhangi bir sanayi işletmesinin bulunmaması ve en yakın sanayi işletmesinin 40 km uzakta oluşu Saros Körfezi üzerindeki doğal güzelliğinin bozulmamışlığını en iyi biçimde aktarmaktadır.

     Saros Körfezi´nin güzelliği ile birlikte ülkemizin Patara ve Side´den sonraki en büyük sahil kumsalının Saros´da olması da (Erikli sahili) ayrı bir güzellik katmaktadır. Ünlü Altınkum olarak tabir edilen Uzunkum kumsalı Erikli sahili ile İbrice limanı arasındadır. Körfez içlerine girildikçe Çam ormanı ile denizin buluşmasına şahit olunur. Artık ünü tüm Trakya´da yayılan "Kayıp Cennet" Gökçetepe sahilinde yer almaktadır. Özellikle Körfezin Yunanistan´a doğru kuzey kıyılarında sırası ile Erikli, Vakıf, Karagöl gibi denizle irtibatı olan Lagun gölleri yer almaktadır. Bu göller kuşların göç zamanlarında konakladıkları yerlerdir. Özellikle Flamingolar, meraklıları tarafından seyir için sürekli takip edilmekte olan kuş türlerinin başında gelmektedir.

     Yunanistan ile Türkiye sınırını çizen MERİÇ nehrinin Ege ile kucaklaştığı muhteşem Meriç deltası doyumsuz bir göz zevki sunar. Doğal balıkçı barınaklarının (İbrice, Yayla, Sultaniçe, Güneyli, Sazlimanı) bol olduğu körfez bünyesinde doğa ve balık sevenlerin ayrılamayacakları güzellikler barındırır. Sahil şeridine yakın yerlerde bulunan baraj göletleri çam ormanları içinde saklanırcasına mesire yerleri ile tatilcilere eşsiz bir tatil imkânı sunar.

     Doğal köy yaşantısını da içinde barındıran körfezde, köy yaşamını tatmak isteyen ziyaretçilere değişik olanaklar ve güzellikler sunulmuştur.


DALIŞ NOKTALARI

             Sualtı zenginliklerin en yoğun olduğu ve dalmaya elverişli bölgeler Mecidiye ve Erikli sahil yerleşimleri civarında yer almaktadır.

İbrice: Saros Körfezinde en çok tercih edilen yerdir. İbrice limanı etrafında ve daha açıktaki kayalıklarda, bir çok dalış noktası bulunur. Dalış kulüpleri eğitim dalışlarını bu bölgede düzenlemektedir
Minnoş kayalıkları: Kömür limanı açıklarında bulunan ve karadan 150-200 metre mesafede duvar dalışı yapmaya müsait kayalık bir bölgedir.
Harmankaya: Erikli yerleşiminin yaklaşık 1 kilometre kadar açığındaki dalış noktası 7 metre ile 30 metre civarındadır.
Toplar Burnu: Erikli ve İbrice arasında kalan bu kayalık ismini çevrede bol görünen tarihi top güllelerinden alıyor 30 metreye bir duvar şeklinde inen bu mekânda iri mercanlar ve dev bir orkinos görmek mümkündür.


             Saros Körfezinin doğal güzelliklerinin başında deniz gelmektedir. Bu nedenle birçok dalış kulübü bölgeye akın eder. Bunlardan bazıları;

◦Kadıköy Sualtı Merkezi
◦Pruva Turizm
◦Adventurist
◦Caddebostan Balıkadamlar Klubü
◦Turkuaz
◦Eftelya
◦Argos
◦Big Blue
◦Deniz Feneri
◦Çapa SAS
◦Ve birçok küçük kulüp.


             Bu tür organizasyonlar hem turizm hareketliliğini hem de denizin ekolojik dengesinin korunması açısından oldukça önemlidir. Saros körfezine dalış sezonu süresince (Mart - Kasım) yaklaşık 8000 - 9000 dalgıç geldiği tespit edilmiştir. Son yıllarda ise kayıp Cennet´e Trakking için gelen gruplar da bulunmaktadır.